четверг, 29 сентября 2011 г.

Ринок валютних «тіньових мінял» повертається

Блог Павла Петренка на zaxid.net

Минулий тиждень за градусом суспільно-політичної напруги ледь не досяг точки кипіння. Пікетування громадськими організаціями афганців та чорнобильців стін парламенту та розбиті вікна йшли у теленовинах одразу після безкінечного розгляду судової справи Юлії Тимошенко та «букета для міністра Табачника». До такого калейдоскопу подій долучилась і нова владна ініціатива про обмін валют.

Так, 23 вересня у силу вступила постанова Національного банку України № 278 щодо операцій по обміну валют. Відтепер для того, щоб купити або продати будь-яку суму іноземної валюти, треба обов’язково надати до обмінника паспорт. НБУ стверджує, буцімто такі зміни не що інше, як виконання рекомендацій Міжнародної організації із розробки фінансових заходів для боротьби з відмиванням коштів, отриманих злочинним шляхом (FATF). Прикриваючись іменем міжнародної структури, чинна влада в черговий раз ускладнила українцям життя.

Відтепер, щоби купити або продати принаймні один долар США, доведеться пред’явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Якщо ж сума купівлі/продажу перевищуватиме 50 тисяч гривень, Ви будете змушені вказати також серію та номер паспорту, місце свого проживання та ідентифікаційний код. Працівник обмінника зробить копію всіх сторінок паспорту, які залишаться в банку.

Навіщо потрібні такі ініціативи та кому вони вигідні – такого питання навіть не виникає. Адже відповідь очевидна: влада намагається встановити дієвий контроль над фінансовими операціями своїх громадян. Зокрема, у такій інформації будуть вкрай зацікавлені податківці та інші контролюючі органи. Але їхня “цікавість” доволі своєрідна – довести, що Ваші гроші здобуті сумнівним шляхом та якнайшвидше їх забрати. Щоби втілити таку схему в життя, багато зусиль не треба.

Заяви НБУ, що обмін валют із паспортом допоможе детінізувати економіку та грошові потоки – черговий популізм. Логічним результатом таких ініціатив стане відродження чорного ринку обміну валют. Відтак, намагаючись ліквідувати тіньовий ринок, влада свідомо створює умови для його зростання.

Такої ж думки дотримується й Асоціація українських банків, яка цього тижня подала до НБУ звернення із проханням повернути статус-кво та дозволити проводити обмінні операції на суму до 50 тисяч гривень без надання паспорту. Адже «паспортизація» обміну валют – це прямий шлях до дестабілізації валютного ринку. То, може, варто прислухатися до професіоналів?

Тим часом, НБУ публічно хвалиться першими «успіхами» - вже цього тижня показники купівлі-продажу валют зменшились утричі. Нацбанк вважає, така ситуація – позитивна і є прямим наслідком їхніх ініціатив. Мовляв, НБУ за неповний тиждень повністю знищила тіньові обмінні операції, а сьогоднішні показники обміну валют – це і є легальний обмінний ринок, який існував досі. Тільки-от люди іншої думки. Українці просто бояться міняти гроші. Вони розуміють – після надання до пункту обміну валют свого паспорту, можна чекати будь-яких неприємностей: від банального рекету до махінацій із кредитами. Задоволений нинішньою ситуацією на ринку обміну валют лише один прошарок суспільства – тіньові покупці валют. Зміни «проти них» йдуть їм лише на користь.

До речі, завдяки подібним ініціативам Україна приєдналась до “почесної” когорти країн, де обмін валюти лише за паспортом – Білорусії та Північної Кореї.

Політична партія «Фронт Змін» вважає обмін валют лише за наявності паспорту протиправним. Щоби зупинити незаконні дії НБУ, лідер партії Арсеній Яценюк подав позов до Окружного адміністративного суду Києва з вимогою визнати протиправною і скасувати постанову Нацбанку України №278, якою валюто-обмінні операції здійснюються лише за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу. Також до суду направлено клопотання про негайну зупинку дії цієї постанови до завершення розгляду питання по суті. Адже збирання, зберігання, використання та поширення інформації про фізичну особу, в тому числі конфіденційної інформації про фізичну особу здійснюється лише на підставі закону. Разом з цим, постанова НБУ №278 не є законом, що призводить до порушення закріплених в Конституції України та законі «Про інформацію» прав та законних інтересів осіб. Національний банк не має права вимагати від банків виконання операцій та інших дій, не передбачених законами України.




Інтернет-портал "Фронту змін"

Комментариев нет:

Отправить комментарий